Problemy z odpalaniem TDI (na pompie wtryskowej) - ustawienie kąta wtrysku, korekcja dawki paliwa i dawki rozruchowej

Uwaga częściowo opis pochodzi ze strony: www.a4-klub.pl

Jedną z przyczyn złego odpalania silnika 1.9TDI jest przestawiony kąt wtrysku, często mechanicy wymieniając rozrząd nie zwracają na to uwagi, co w przyszłości może powodować takie objawy. Opis dotyczy ustawienia statycznego kąta wtrysku na przykładzie silnika 1,9 TDI AFN - bardzo popularnej 110-tki występującego w wielu modelach VAG. Opis nie nadaje się do silników 1.9TDI na pompowtryskach, jedynie silniki na pompie wtryskowej. Na koniec ustawimy także dawkę paliwa, aby autko było ciut żwawsze oraz dawkę rozruchową, która także ma wpływ na  odpalanie.

Aby sprawdzić czy mamy prawidłowy kąt wtrysku podłączamy interfejs do auta, uruchamiamy program diagnostyczny:

np.(VAG-COM -> Engine -> Measure Settings -> grupa 000   Później przełączamy na Basic Settings i tam obserwujemy drugą pozycje od lewej, jeśli wartość wacha się pomiędzy 049-051 mamy wzorcowo ustawiony kąt, kilka stopni w jedną czy druga strony nie wpływa znacząco, ale gdy kąt jest powiedzmy 20 czy niżej warto go ustawić.


Potrzebne narzędzia:
1. 13 - nasadowa
2. 10 - nasadowa
3. 13 - oczkowa
4. grzechotka z krótką przedłużką
5. śrubokręt krzyżakowy
6. drewniany kij o dł. ok 50 cm i średnicy ok. 4-5 cm
7. młotek
8. VAG-COM + notebook + interfejs ODB2 (lub inne urządzenie na którym możemy odczytać statyczny kąt wtrysku)

Wyposażenie dodatkowe:
1. 40-50 minut wolnego czasu
2. 0,5L-1,0L DogInTheFog (tutaj ilość i marka może zależeć od indywidualnych możliwości i upodobań :-)

Przed rozpoczęciem pracy najlepiej rozgrzać auto do 90 C po czym ustawiamy niuńkę na równej powierzchni,
wyłączamy zapłon i otwieramy maskę silnika, po czym zdejmujemy plastikową osłonę silnika (klucz nasadowy 10 ). I teraz:

1. Zdejmujemy osłonę paska rozrządu uwalniając dwa zaczepy (fot. 1 i fot. 2) i odkręcając śrubokrętem krzyżakowym plastikową śrubę (fot. 3) po czym wyjmujemy plastikowy zaczep w który była wkręcona (tutaj trzeba uważać, aby podczas wyjmowania nie upuścić go, ponieważ wtedy czekać nas będzie dodatkowo zdejmowanie dolnej osłony silnika, żeby go z tamtąd wyciągnąć, czego doświadczyłem osobiście :-)


 


2. Luzujemy dwie śruby mocujące pompę z przodu auta za pomocą klucza nasadowego 13 na grzechotce z przedłużką. Dokonamy tego przez otwory w kole zębatym pompy
właściwie je wcześniej ustawiając. Właściwe położenie koła umożliwiające dostęp do śrub pokazane jest na fot. 4. Śruba nr 1 jest dostępna przez otwór zaznaczony zieloną elipsą, natomiast śruba nr2 jest dostępna przez otwór znajdujący się pod śrubą mocującą koło zębate pompy (zielona strzałka)
Aby właściwie ustawić koło zębate, zapinamy bieg piąty i pchamy samochód do przodu dotąd, aż koło zębate ustawi się właściwie (może być przydatna druga osoba do obserwacji)3. Luzujemy śrubę nr 3 (fot.5) za pomocą klucza oczkowego 13


 

4. Luzujemy śrubę nr 4 (fot. 6) za pomocą klucza nasadowego 13 na grzechotce (dostęp jest ciężki, ale "da się"). Teraz możemy wykorzystać pozycję drugą z wyposażenia dodatkowego :-)


5. I teraz w zależności od tego, czy wartości kąta są za małe, czy za duże, przy pomocy kija drewnianego i młotka delikatnie przestawiamy pompę (minimalne wartości) w zgodzie z tym co chcemy uzyskać (fot. 7).


6. Po korekcie dokręcamy mocno śrubę nr 3 uruchamiamy silnik i kontrolujemy kąt
(VAG-COM -> Engine -> Basic Settings -> grupa 000 -> pozycja 2)

7. Jeśli kąt nadal jest nieprawidłowy gasimy silnik i powtarzamy punkty 5 i 6 do skutku.

8. Jeśli wartość kąta jest poprawna (druga fotografia poniżej) gasimy silnik i ponownie ustawiamy koło zębate pompy tak jak w pkt. 2, aby znowu uzyskać dostęp do śrub nr 1 i nr 2 i przykręcamy je mocno, następnie to samo ze śrubami 3 i 4.

9. Zakładamy osłonę paska rozrządu, zapinamy zapinki i wkładamy plastikowy zaczep i wkręcamy śrubę plastikową (fot. 3)

10. Zakładamy osłonę plastikową silnika i zamykamy maskę.

W moim przypadku kąt przed regulacją wynosił 000-002 po regulacji 055-057 (powinien 049-051), ale tak znikoma różnica nie jest zauważalna.
Po regulacji nastąpiła kolosalna poprawa uruchamiania zimnego silnika: przy 5-7 stopniach pali
praktycznie od razu, wcześniej szło to bardzo opornie.

Poniżej zrzut ekranu z VAG-COM przed i po ustawieniach (pierwszy zrzut przerobiłem z drugiego, ponieważ zapomniałem zrobić zrzut z pomiaru przed ustawieniem kąta, ale wyglądało to właśnie jak na pierwszym obrazku)

 

Jęśli kąt wtysku ustawiony jest prawidłowo, a są dalej problemy z odpalaniem (sprawdzony rozrusznik, akumulator) oznacza to iż pompa ma już swoje lata i prawdopodbnie nie wytwarza już takiego ciśnienia jak powinno, w takiej sytuacji możemy jeszcze spróbować podnieść dawkę rozruchową:

"odpalasz vag-coma
engine
login : 12233
adaptacja kanał 05
wpisać wartość max
u mnie wyszło max 33268
było 32768"

Co prawda dotyczyło to silnika AFN ale  w AHU było tak samo.
Rozwinę może trochę tę intrukcję:
1.Po odpaleniu Vaga wybierasz sterownik engine.
2.Następnie logowanie i wpisujesz wartość 12233
3.Dalej adaptacja , zmieniamy kanał na 05
4.Pojawia się takie okienko zmiany. Jest tam podana aktualną wartość i tam wpisujemy właśnie nową wartość. U mnie wartością max było 33268, sprawdzić to można wpisując większą wartość i wciskając testuj, w rubryce test value wyświetli się max wartość.
5.Zapisujemy następnie nową wartość, odłączamy kompa i sprawdzamy w praktyce czy pomogło.

Dawka startowa ma wplyw na uruchamianie silnika i w tym przypadku czym mniejsza tym dostaje wiecej paliwa. Nalezy pamietac, ze przed zmianami zapisujemy wartosci jakie byly wczesniej a poz zmianie robimy test jak sie silnik zachowuje (test jest nad save ). Kazde zmniejszenie dawki faktycznie zwiększa ilosc paliwa .


U mnie odpalanie poprawiło się zdecydowanie. Na letnim silniku, gdzie w zasadzie miałem problem z odpaleniem zdecydowanie szybciej zaskakuje, nie jest to ideał lecz zdecydowana poprawa. Na zimnym i gorącym silniku odpala teraz wzorcowo.

Jeśli zaś chodzi o dawkę wtrysku, aby poprawić troszkę zbieranie się autka to robimy analogicznie jak powyżej ze startową tylko, że w kanale 01 a nie 05.

Oto jak wyglądają kanały adaptacyjne:

1. dawke paliwa - czym jest mniejsza (wtedy dostaje wiecej paliwa) tym auto szybciej sie zbiera i lepiej reaguje na dodawanie gazu, nalezy pamietac aby nie ustawiac mniejszej niz 2,2 mg -najlepiej około 3 mg
2. ustawiamy wolne obroty silnika
3. wspolczynnik wypelniania EGR (podajac graniczne wartosci mozna go wylaczyc calkowicie)
4 .nie
5. dawka startowa ma wplyw na uruchamianie silnika i w tym przypadku czym mniejsza tym dostaje wiecej paliwa

bart (2009-05-19 12:53)
K o m e n t a r z e
+ Dodaj komentarz
ustawiłeś dawkę nie suwając nastawnikiem?
Wow, great post.Much thanks again. Cool.
Witam. Z tego co widać na fotce to masz nie rozgrzany silnik, ale opis niczego sobie.
No właśnie kolego nie, im mniejsza tym więcej paliwa :)
AKAIK you've got the aesnwr in one!